Czy ktoś w firmie wychodził z vat

Wszystko o Twoim biznesie. Strategie, zyski, finanse, zakładanie i rozwój firmy.
Lemnaś

Czy ktoś w firmie wychodził z vat

Post autor: Lemnaś »

Pytam tutaj, bo moja księgowa obiecała się tym zająć w maju, po rozliczeniach PITu ale właśnie dostałam możliwość fajnej pracy - tylko przez umowę agencyjną i muszę mieć własną działalność by co miesiąc wystawiać im faktury. To nie problem, bo firmę mam aktualnie zawieszoną i mogę ją w każdej chwili odwiesić, jednak problemem jest to, że gdy ją zakładałam 7 lat temu ktoś mi podpowiedział bym zgłosiła się jako płatnik VAT i tak tym płatnikiem VAT byłam cały czas. Nie opłaca mi się natomiast współpraca z nimi jeśli będę nadal vatowcem, bo moja firma nie bedzie miała kosztów poza leasingiem samochodu, który płace cały czas, a wzięty był na firmę właśnie. Aktualnie od 2 lat nie kupuje nic na tę firmę, jednak zastanawiam się jak to jest faktycznie z tym obowiązkiem dokonania korekt za zakupy towarów i materiałów oraz środków trwałych. Ile lat wstecz dotyczy ta korekta, którą trzeba złożyć? Nie mam środków trwałych w firmie powyżej 15 tysięcy, poniżej tej kwoty od kiedy miałam firmę robiłam różne zakupy typu drukarki, komputer, sprzęt elektroniczny, itp., a rozpoczynając działalność brałam 40 tysięcy złotych dotacji i kupowałam z niej wiele rzeczy wtedy.
Będę wdzięczna za podpowiedzi, zanim moja księgowa będzie mogła usiąść do tematu
Liśka

Re: Czy ktoś w firmie wychodził z vat

Post autor: Liśka »

jeśli firma z ktorą będziesz współpracować jest czynnym podatnikiem VAT to dla nich VAT jest neutralny, czyli umawiasz się z nimi na wartość usługi netto i doliczasz VAT, który oni Ci i tak płacą, więc nawet jak nie bedziesz miała vatu do odliczenia z zakupow to i tak nic nie tracisz. Natomiast kazdy zakup czy to leasing, czy usługa telekomunikacyjna, czy zakupy biurowe czy też zakup paliwa pozwala Ci na odliczenie tego VAT-u

Zdecydowanie polecam wprowadzenie w firmie elektronicznego obiegu dokumentów:
https://gpwirk.pl/elektroniczny-obieg-d ... sz-zyskac/

Powinno to znacznie usprawnić sytuację.
Awatar użytkownika
rudolf
Posty: 322
Rejestracja: 05 lis 2019, 21:00

Re: Czy ktoś w firmie wychodził z vat

Post autor: rudolf »

Niestety ja takich sytuacji nigdy nie miałem i nadal jestem cały czas płatnikiem VAT. Muszę przyznać, że bardzo mi się przydała wiedza zawarta w artykule https://www.kreatywna.pl/biznes/praca/s ... na-wynosi/ gdyż do tej pory nie bardzo wiedziałem jaki jest podatek VAT w UK.

najwieksza uprawa marihuany w polsce
Awatar użytkownika
bartoszN
Posty: 214
Rejestracja: 29 kwie 2019, 19:01

Re: Czy ktoś w firmie wychodził z vat

Post autor: bartoszN »

U mnie wręcz odwrotnie, zaczynam korzystać z vat, zakładam firmę. Będzie mnie czekać wiele nowych obowiązków, między innymi do sporządzenia plik jpk z uwzględnieniem wszystkich wystawianych faktur. Z dobrym programem uda się uniknąć błędów w tym dokumencie.
Jaruś

Re: Czy ktoś w firmie wychodził z vat

Post autor: Jaruś »

ja nadal jestem płatnikiem VAT i teraz jeszcze chcę dokładnie dowiedzieć się na czym polega VAT OSS. Waśnie dlatego chciałbym każdemu polecić bardzo fajny wpis https://taxology.co/pl/co-to-jest-vat-o ... ue-w-2021/ gdzie ta sprawa została szczegółowo przedstawiona.
olaa

Re: Czy ktoś w firmie wychodził z vat

Post autor: olaa »

Innym doskonałym rozwiązaniem jest strona internetowa https://oscbr.pl/ . Wydaje się, że jest to solidny wybór, zwłaszcza ze względu na jej efektywną pracę i znakomite ułatwienia w kontakcie z klientami.
ODPOWIEDZ